ثبت برند

ثبت برند

ثبت برند

ثبت برند

کسب و کارها امروزه روند متفاوتی برای موفق و مطرح شدن در رقابت با یکدیگر دارند. یکی از پر اهمیت ترین مولفه های تفکیک عملکرد و رشد کسب و کار، ثبت برند است. با ثبت کردن علامت تجاری نوع فعالیت قانونی شده و شخص در هر موقعیتی که هست می‌تواند از برند خود به صورت قانونی دفاع کند. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی در زمینه ثبت برند، مزیت آن، چگونگی ثبت برند اینترنتی و … در اختیار شما قرار دهیم. پیشنهاد می‌کنیم تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.

 

ثبت برند چیست؟

برند صرفاً یک نام نیست؛ بلکه نشان دهنده ویژگی‌های کسب و کار شماست.  ایجاد امنیت خاطر برای مشتری ارائه تبلیغات سازنده با نام برند کیفیت محصولات یا خدمات برند را به صورت شاخص‌تر نمایان می‌کند. ثبت برند مزیت‌های مختلفی دارد که در عرصه فعالیت مؤسسه و شرکت شما می‌تواند بسیار کارگشا باشد. از اصلی‌ترین مزیت می‌توان به شهرت برند و دفاع قانونی از کسب و کار اشاره نمود.

مزایای ثبت برند

ثبت برند امروزه برای مشاغل مختلف اهمیت دارد و می‌تواند در حوزه فعالیت آن‌ها را مطرح کند. افراد مختلفی هستند که با ثبت برند مخالفت می‌کنند و ثبت برند را یک هزینه اضافی می‌دانند؛ ولی باید توجه داشت که ثبت برند مزیت‌های زیادی دارد که برای دانستن این مزیت‌ها در ادامه ما را همراهی کنید:

 • قانونی شدن برند

قانونی شدن برند از مهم‌ترین مزیت‌های ثبت برند محسوب می‌شود. چرا که شما به صورت قانونی فعالیت خود را شروع می‌کنید و اگر شخصی از برند شما استفاده کند به صورت قانونی قابل پیگیری بوده و همچنین می‌توان درخواست غرامت کرد. دیگر شرکت‌ها و مؤسسات قادر نخواهند بود از عنوان شما و فعالیت شما سو استفاده کرده و شما با خیال راحت به فعالیت تجاری خود می‌پردازید.

 • متمایز شدن فعالیت

با ثبت کردن قانونی برند، مشتریان به راحتی در هر جا و هر مکانی به شما دسترسی دارند و به راحتی می‌توانند فعالیت‌های شما را دنبال کنند. همچنین به راحتی می‌توانید نیاز مشتریان را شناسایی کرده و رقبای خود را بشناسید و برای بهتر شدن فعالیت خود تلاش کنید.

 • بازاریابی

امروزه برای اینکه بتوان نوع خدمات را به مشتریان عرضه کرد نیاز است تا تبلیغات درستی انجام شود. بازاریابی درست زمانی نتیجه می‌دهد که شما برند و لوگوی مناسب به خدمات خود را در اختیار داشته باشید. در کنار ثبت برند باید انتخاب درستی نیز در عنوان برند خود داشته باشید تا بتوانید در کنار بازاریابی و تبلیغات مشتریان بیشتری را جذب کنید.

 • ایجاد شهرت و درامد

اگر شما با ثبت برند خود در فعالیت تجاری پیشرفت کنید، برند شما می‌تواند به عنوان یک دارایی برای شما محسوب شود. چرا که برند شما شهرت پیدا کرده و  می‌توانید از ایجاد نمایندگی برای افراد مختلف از برند خود به درامد زایی برسید.

 • به رسمیت شناخته شدن

وقتی شرکت و مؤسسه شما دارای نام تجاری باشد و به صورت قانونی ثبت برند انجام شود برای فعالیت‌های مالی با مشکلات کمتری روبه‌رو خواهید بود. چرا که بانک‌ها و مؤسسات برای پرداخت وام شرایط راحت‌تری را در نظر می‌گیرند و سرمایه گذران با خیال آسوده بر روی برند شما و فعالیت تجاری شما سرمایه گذاری می‌کنند.

 • اعطای نمایندگی در شهرهای مختلف

یکی از فعالیت‌هایی که می‌تواند به شما در افزایش درآمد و شهرت کمک کند؛ اعطای نمایندگی به افراد ثالث است. زمانی این فعالیت به نفع شما خواهد بود که برند شما ثبت قانونی شده باشد و بتوانید در بخش‌های مختلف توسط افراد مختلف برند خود را تبلیغات کرده و فعالیت تجاری خود را گسترش دهید.

 

مدارک، هزینه و مدت زمان لازم برای ثبت برند

برای ثبت برند نیاز است قبل از هر چیز مدارک مورد نیاز را آماده کرده و پس از پرداخت هزینه و گذشت مدت زمان مشخصی برند شما به ثبت رسیده و به صورت قانونی در اختیار شما قرار خواهد گرفت. ولی سؤالی در این بین مطرح می‌شود که آیا می‌توان به تنهایی و بدون حضور کارشناس اقدام به ثبت برند نمود؟ بله می‌توانید بدون مراجعه به شرکت‌های ثبت برند خود برای ثبت قانونی علامت تجاری اقدام کنید. ولی به دلیل طولانی بودن فرایند و ناآشنایی شما، بهترین راه سپردن این مسیر به یک کارشناس خبره و کاربلد است. برای اینکه بدانید چه مدارکی برای ثبت حقوقی و حقیقی برند نیاز است و چه مقدار زمان برای راه اندازی فعالیت خود به صورت قانونی دارید در ادامه ما را همراهی کنید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند اشخاص حقیقی

 • داشتن کپی کارت ملی و ارائه آن
 • داشتن کپی شناسنامه و ارائه آن
 • ارائه مجوز کسب و کار
 • داشتن کپی از کارت بازرگانی و ارائه آن
 • ارائه تصویر 10*10 از لوگوی شرکت و مؤسسه خود

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند اشخاص حقوقی

 • داشتن کپی از کارت ملی مدیر عامل و ارائه آن
 • داشتن کپی از کارت بازرگانی مدیر عامل و ارائه آن
 • کپی از روزنامه شرکت و مؤسسه و ارائه آن
 • داشتن کپی از مجوزهای شرکت (مثل پروانه بهره‌برداری)
 • ارائه تصویر 10*10 از لوگوی شرکت و مؤسسه

 

هزینه ثبت برند

مطمئناً هر فعالیتی در هر حوزه‌ای نیازمند صرف هزینه است. ثبت قانونی علامت تجاری نیز برای اینکه روال فعالیت خود را طی کند نیازمند صرف هزینه‌هایی است که در بخش‌های مختلف تقسیم‌بندی‌شده است. این هزینه‌ها سالانه با توجه به تغییرات سایت اسناد و املاک مورد تغییر قرار می‌گیرد، به همین جهت در هر شهر و استانی قیمت‌های ثبت برند متفاوت است.

از جمله مواردی که در تعیین قیمت ثبت برند تأثیر دارد عبارت‌اند از:

 • هزینه‌ای که برای ثبت اظهارنامه و علامت تجاری در سایت ثبت علائم تجاری دریافت می‌شود.
 • هزینه روزنامه اول و یا هزینه آگهی برای ثبت برند دریافت می‌شود.
 • پرداخت هزینه حق‌الثبت برند یا همان نام نشان تجاری که دریافت می‌شود.
 • هزینه آگهی دوم که برای ثبت آگهی در روزنامه رسمی دریافت می‌شود.

 

مدت زمان ثبت برند

 1. اولین اقدام برای ثبت برندبارگذاری اظهارنامه ثبت برند را در سامانه می باشد و اینگونه روند ثبت برند شما شروع خواهد شد.
 2. در مرحله دوم اولین آگهی در روزنامه‌های کثیر انتشار به ثبت می‌رسد که اگر شخصی با اسم برند شما ارتباطی دارد در مدت یک‌ماهه اعلام کند.
 3. پس از آن حدود 4 هفته زمان نیاز است تا گواهی برای ثبت برند صادر شود.
 4. برای آخرین قدم، برای بار دوم آگهی در روزنامه کثیرالانتشار ثبت می‌شود تا ثبت برند شما نهایی شود.

با این تفاسیر حدود 3 ماه زمان نیاز است تا برند به ثبت برسد و پروسه فعالیت شما با برند قانونی شروع شود.

 

نحوه ثبت اینترنتی برند

اگر قصد دارید مراحل ثبت برند را به تنهایی انجام دهید می‌توانید از روش زیر استفاده کرده و به ترتیب مراحل را پیش بروید:

 1. قبل از هر اقدامی باید وارد وب سایت https://iripo.ssaa.ir سامانه مالکیت معنوی شده و از بخش ثبت‌نام متقاضی وارد صفحه جدید شوید.
 2. در صورتی که از قبل کارتابلی ایجاد کرده‌اید وارد سایت شوید در غیر این صورت از بخش ورود اعضا برای ایجاد کارتابل شخصی اقدام نمایید. سپس با دردست‌داشتن نام کاربری و رمز عبور از بخش ورود اعضا بگذرید. بعد از ورود به کارتابل خود، بر روی گزینه ثبت اظهارنامه با علائم تجاری کلیک نمایید.
 3. در این مرحله شما باید تعهدنامه را قبول کرده و با زدن تیک به صفحه بعدی وارد شوید.
 4. در این مرحله باید نوع اظهارنامه انتخاب شود. (ثبت اظهارنامه جدید، ثبت اظهارنامه جدید به همراه اعتراض)
 5. در این مرحله برای ثبت اظهارنامه باید تمام موارد خواسته شده به صورت دقیق و یک به یک پاسخ داده شود تا بتوان به مرحله بعدی وارد شد.
 6. در این مرحله نوع کالا و خدماتی که برای آن مجوز دریافت کرده‌اید را انتخاب نمایید. اگر شما اقدام به انتخاب خدماتی نمایید که مجوز آن را دریافت نکرده‌اید در حین بررسی با مشکل مواجه شده و فرایند پروسه ثبت برند با مشکل روبه‌رو می‌شود.
 7. ورود اسامی افراد مرتبط با مؤسسه و ثبت برند در این بخش الزامی است و باید اطلاعات خواسته شده به صورت کامل وارد شود.
 8. حق‌تقدم با کسی است که زودتر اقدام به ثبت برند کرده و نام تجاری برای شخصی که سریع‌تر اقدام کرده است ثبت می‌شود.
 9. در این مرحله ضمائم و مدارک مورد نیاز اظهارنامه برای ثبت برند در سایت بارگذاری می‌شود.
 10. پرداخت هزینه: در این مرحله همه هزینه‌ها به صورت آنلاین دریافت می‌شود و نیاز نیست تا شخص از طریق بانک اقدام کند.

ولی اگر شخص متقاضی غیر ایرانی باشد برای پرداخت هزینه باید از طریق بانک اقدام نماید. به این صورت که هزینه ثبت برند بر مبنای فرانک سوییس محاسبه شده و در شماره حساب ارزی 2103310000042 نزد بانک ملی – شعبه برج آرمیتا کد 1033 به نام خدمات ثبتی اداره کل مالکیت صنعتی واریز شده و سپس تصویر فیش واریزی در سایت مالکیت معنوی بارگذاری شود.

بعد از پرداخت هزینه تمام مراحل به اتمام  می‌رسد؛ ولی ارگ قصد دارید بعد از مدت زمانی مراحل کار خود را پیگیری نمایید؛ باید وارد سایت شده و در بخش پرتابل خود گزینه کارتابل عمومی را انتخاب می‌کنید.

در این بخش با وارد کردن شماره اظهارنامه خود و جستجوی آن وارد صفحه‌ای می‌شود ک با انتخاب شماره اظهارنامه می‌توانید به بخش مورد نظر وارد شده و در جریان روال کار خود قرار بگیرید.

 

ضوابط خاص و نکات ثبت برند

برای ثبت قانونی علامت تجاری باید برخی از نکات رعایت شود. این نکته‌ها به صورت یک قانون بوده و همه افراد در حوزه فعالیت خود منوط به رعایت کردن آن هستند.

از جمله این قوانین می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • انتخاب یک اسم و عنوان مناسب: عنوانی که برای خدمات خود انتخاب می‌کنید نباید خارج از عرف و خلاف قوانین شرعی باشد. همچنین این عنوان نباید به فریب مردم و یا گمراه کردن آن‌ها منجر شود. در واقع برند یک نام برای معرفی و شناساندن خدمات است به همین جهت باید در انتخاب آن دقت کرد.
 • استفاده از اسامی برند دیگران: برای انتخاب اسم نمی‌توانید از عنوان‌ها و اسامی دیگر برندها با افزودن پسوند یا پیشوند استفاده کنید و این امر کاملاً غیر قانونی است.
 • ثبت برند شخص دیگر: شما نمی‌توانید برند شخص دیگری را بدون اجازه مالک به ثبت رسانده و از آن استفاده کنید. اگر مرتکب این عمل شوید جرم کرده و پیگرد قانونی دارد.

 

تمدید برند و مدارک لازم برای تمدید

برند ثبت شده به مدت 10 سال اعتبار دارد و بعد از این مدت شخص باید برای تمدید اعتبار اقدامات لازم را انجام دهد. در این بین تا 6 ماه اگر شخص برای تمدید اقدام نکرد همچنان زمان برای تمدید وجود دارد؛ ولی اگر 6 ماه از اتمام اعتبار برند ثبت شده بگذرد و مالک برای ثبت آن اقدام نکند، برند آزاد شده و هر شخصی قادر است تا برند را برای خود ثبت نماید. از این رو پیشنهاد می‌شود در اولین فرصت برای تمدید برند خود اقدام نمایید.

مدارک مورد نیاز برای تمدید علامت تجاری شخص حقیقی

 • داشتن کپی از مدارک شناسایی مالک برند اعم از شناسنامه، کارت ملی و کارت بازرگانی
 • تکمیل کردن فرم مربوطه
 • داشتن وکالت‌نامه (این گزینه برای زمانی است که یک وکیل کارهای تمدید برند را انجام می‌دهد.)

مدارک مورد نیاز برای تمدید علامت تجاری شخص حقوقی

 • تکمیل فرم تمدید برند
 • داشتن کپی از مدارک شناسایی اعضا شرکت (داشتن مدارک اعضایی که حق امضا دارند.)
 • داشتن کپی از آخرین روزنامه و ارائه آن

 

عملکرد وکلای دادنام برای ثبت برند

همان گونه که در این مقاله یاد شد مراحل ثبت برند فرایند طولانی داشته و پیگیری آن زمان زیادی از شخص می‌طلبد. از این رو هر شخصی که قصد ثبت برند را دارد می‌تواند از طریق کارشناسان خبره در این زمینه فرایند ثبت را پیگیری و دنبال کند. مؤسسه حقوقی دادنام با در اختیار داشتن کارشناسان خبره و کاربلد می‌تواند در این مرحله همراه شما باشد. تنها کافی است مدارک مورد نیاز را در اختیار این مؤسسه قرار داده و در طی زمان تعریف شده ثبت برند شما با موفقیت انجام می‌شود. برای ثبت برند از طرف مؤسسه هزینه‌ای دریافت می‌شود ک با توجه به مراحل کار و شرایط تعریف شده دریافت می‌شود.

برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با ما تماس بگیرید و یا از اینستاگرام مؤسسه دادنام با کارشناسان در ارتباط باشید.

 

 

 

 

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.