ابطال سند

ابطال سند

ابطال سند

ابطال سند

ابطال سند فرایند تغییر مالکیت سند است و به دنبال درخواست ابطال سند قدیم و دریافت سند جدید انجام می پذیرد. به طور مثال می توان دارایی را در نظر گرفت که فرد یا افرادی ادعا می‌کنند که مالک یا مالکینی که سند به نام آن ها ثبت شده است مالک واقعی نبوده و با ارائه درخواست خواستار ابطال سند رسمی بوده و به دنبال دریافت سند مالکیت جدید هستند.

برای اینکه شما بتوانید اطلاعات کامل تری در مورد دعاوی ابطال سند و موارد مرتبط با آن را داشته باشید در این مقاله مطالبی عنوان می‌شود که شما می‌توانید با مطالعه این مقاله به آنچه در این زمینه نیاز دارید؛ دست پیدا کنید. به همین جهت از شما درخواست می کنیم تا پایان مقاله همراه ما باشید.

 

ابطال سند رسمی

زمانی که یک شخص یا افرادی برای بی اثر کردن سند ملک و یا املاک اقدام می‌کنند به این نوع دعاوی، دعاوی ابطال سند رسمی می گویند. این دعاوی زمانی رخ می دهد که انتقال سند به درستی انجام نشده باشد و یا اینکه یک ملک به چندین نفر به صورت غیر قانونی فروخته شده باشد. در واقع علت ابطال سند رسمی به این دلیل است که، تا زمانی که سند به نام یک شخص در دفاتر رسمی به ثبت رسیده باشد آن شخص به عنوان مالک اصلی شناخته شده است. برای اینکه از اقدامات قانونی در این زمینه جلوگیری شود و ملک به صاحب اصلی بازگردانده شود باید درخواست ابطال سند رسمی صادر گردد.

 

در چه شرایطی می توان درخواست ابطال سند رسمی را داد؟

برای اینکه بتوانید برای ابطال سند درخواست رسمی ارائه دهید باید شرایط مورد نیاز در مورد ملک را مورد بررسی قرار داده و در صورت وجود شرایط شما می‌توانید اقدام به ثبت درخواست نمایید.

اسناد صوری و غیر واقعی

در برخی شرایط افراد ممکن است بدون در نظر گرفتن شرایط و به صورت غیر واقعی اقدام به نقل و انتقال سند نمایند. در اصطلاح قانونی به این گونه نقل و انتقالات صوری سند گفته می‌شود. برای اینکه بتوان اسناد صوری را باطل نمود باید به صورت قانونی از مراجع قانونی درخواست ابطال این نوع اسناد را درخواست کرد.

✅ اسناد مجعول

افرادی هستند که به دنبال فریب مردم و با در دست داشتن مهرهای دولتی اقدام به جعل اسناد می‌کنند و از این طریق به اهداف خود یعنی به دست آوردن مال نامشروع و فریب مردم نزدیک می‌شوند. اسناد مختلفی ممکن است به این طریق به دست این افراد جعل شود مثل: گذرنامه، کارت پایان خدمت، مدارک تحصیلی، اسناد منزل و… در این صورت شخصی که با این اسناد جعلی توانسته است به عنوان مالک واقعی خود را معرفی کرده و برای خرید و فروش ملک اقدام کند مجرم شناخته می‌شود. به همین جهت مالک واقعی می‌تواند علاوه بر شکایت کیفری، دادخواست حقوقی برای ابطال سند مالک نیز ارائه نماید.

اسنادی که از طریق کلاهبرداری و دیگر جرایم صادر شده است.

در این صورت شخص می‌تواند بلافاصله درخواست کیفری خود را ثبت کرده و همچنین شعب جرائی نیز در دادنامه می‌توانند حکم به ابطال سند مالکیت را صادر نمایند. با این حال باید توجه: داشته باشید که ابطال سند رسمی بر عهده مراجع حقوقی بوده و شخص باید درخواست ابطال سند رسمی را از طریق مراجع حقوقی ثبت نماید.

ابطال اسنادی که جهت تضمین به دارنده سپرده منتقل شده است.

ممکن است شخصی برای دریافت وام و… سند و اسنادی را به عنوان وثیقه در اختیار شخص برای دریافت وام قرار دهد. در برخی مواقع شخص وام دهنده تنها به قولنامه بسنده نکرده و درخواست انتقال سند به نام خود را دارد. در این شرایط ممکن است بعد از پرداخت کامل بدهی، وام دهنده برای انتقال سند اقدام نکرده و شخص مجبور باشد برای دریافت سند خود درخواست ابطال سند را صادر کند.

 

شرایط ابطال سند رسمی

اگر شما به دنبال ابطال سند هستید باید شرایط چگونگی ابطال آن را نیز بدانید. این شرایط می‌تواند در شروع کار به شما کمک کند:

  • از مهم‌ترین بخش‌های ابطال سند رسمی ارائه یک دلیل محکم پسند و قانونی است تا بتوان به کمک آن دادخواست ابطال را صادر کرده و در این مسیر به نتیجه درست رسید.
  • برای اموال غیر منقول نیز باید به دادگاه صالح برای بررسی مراجعه شود.
  • هزینه ابطال سند رسمی ثابت بوده؛ ولی اگر نیاز به باطل کردن معامله نیز باشد باید در مرحله اولیه رسیدگی باید 3.5 درصد و در مرحله تجدید نظر 4.5 درصد از بهای ملک پرداخت شود.
  • برای ارائه دادخواست ابطال باید اطلاعات کامل ملک و شخص متقاضی به صورت دقیق ذکر شود.
  • برای ابطال سند حتماً باید سند شما رسمی باشد، اگر سند شما عادی است می‌توانید برای جعل آن نیز اقدام کنید.

 

نکات مهم در مورد ابطال سند رسمی

  • همه اسناد در قالب یک قرارداد تنظیم می‌شوند؛ ولی با این حال هر سندی قرار داد به حساب نمی‌آید.
  • در مورد اسناد عادی به جز ادعای جعل، می‌توان ادعای انکار و تردید را نیز مطرح نمود. ولی برای اسناد رسمی تنها می‌توان ادعای جعل را مطرح کرد.
  • برای ابطال سند رسمی، باید در دادگاه محل تنظیم سند دادخواست ارائه شود.
  • دعاوی ابطال سند به عنوان دعاوی غیر مالی مطرح هستند که به جز هزینه دادرسی باید هزینه ثابتی را نیز پرداخت نمایند.
  • پس از باطل شدن سند مالکیت و در کنار آن باطل شدن معامله، همه چیز به زمان قبل از معامله بازمی‌گردد.

 

کمک گرفتن از وکیل برای ابطال سند

اگر شما زمان کافی برای دنبال کردن مراحل قانونی را ندارید با ارائه یک وکالت‌نامه قانونی می‌توانید تمام فرایند کار را به وکیل سپرده و بعد از اتمام کار نتیجه را از طریق وکیل پیگیری نمایید. در این صورت شما کمتر پیگیر کار خواهید بود و یک کارشناس به صورت مرتب فرایند درخواست را دنبال می‌کند. ابطال سند نیازمند کمک گرفتن از یک متخصص و کارشناس است.

کارشناس حقوقی و دادنام

مؤسسه حقوقی دادنام با در اختیار داشتن وکلای متخصص در این زمینه می‌تواند به شما کمک شایانی داشته باشد. اگر شما برای ابطال سند درگیر مراحل قانونی هستید و یا اینکه نمی‌دانید چگونه و از چه راهی می‌توانید فرایند کار را سریع‌تر دنبال کنید می‌توانید از طریق دادنام و وکلای این مؤسسه فرایند کار خود را بهبود بخشید. با ما تماس بگیرید و یا برای ارتباط بهتر و سریع‌تر از طریق وب سایت مؤسسه حقوقی دادنام نیز می‌توانید دادخواست و یا سؤالات خود را به ثبت رسانده تا در کمترین زمان به سؤالات شما پاسخ داده شود.

 

 

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.