ثبت برند چیست؟

اولین سوالی که شاید از خودتان بپرسید این است که “ثبت برند چیست؟” بعد از انتخاب نام برند، نخستین کاری که باید انجام داد ثبت آن نام یا برند تجاری است.

ثبت برند یعنی:

نشان، علامت، اسم و یا برندی که انتخاب کرده اید در سامانه اداره مالکیت معنوی کشور به ثبت رسیده باشد و مالکیت آن به شما تعلق گرفته و رسمیت یافته باشد و هیچ شخص حقیقی یا حقوقی نتواند از آن علامت و یا برند در حوزه و فعالیت خود استفاده کند.

در حقیقت برندی که هر شرکتی برای خود انتخاب می کند؛ برای معرفی محصول و خدماتی است که ارائه می دهد و بدین شکل از دیگر شرکت ها متمایز می شود.

تمایزی که در هنگام شنیدن یا دیدن آن برند یا علامت تجاری، یادآور ویژگی ها، خصوصیات منحصر به فرد آن محصول می باشد و بدین شکل از کپی برداری در آن حیطه جلوگیری می گردد.

ثبت برند چیست؟

ثبت علامت تجاری چیست؟

ثبت علائم تجاری براساس قوانین و ضوابطی است که در قانون ثبت علائم و اختراعات وجود دارد. چرا که علامت تجاری و برند تنها داشتن یک علامت و یک نام نیست بلکه معیاری است برای شناخته شدن در بازار های ملی و جهانی.

اشخاص حقیقی یا حقوقی نمی توانند هر نامی را برای شرکت خود انتخاب کنند، شخص متقاضی باید در زمینه ای که شرکت فعالیت می کند و مجوز آن صادر شده، برند یا علامت تجاری را ثبت کند.

فلسفه ی برند در واقع جلوگیری از هر گونه کپی برداری از نام های تجاری سایرین است. نه تنها نام منتخب نباید قبلا ثبت شده باشد، بلکه حتی مشابه آن نیز نباید باشد تا مبادا به نوعی گول زننده و گمراه کننده باشد و ذهن عموم مردم جامعه را با شنیدن یا دیدن آن به اشتباه بیندازد.

ثبت برند شخصی

در پرسونال برند یا برند شخصی افراد برای اینکه با یک تخصص خاص شناخته شوند مانند برند تجاری اسم خود را روی محصول قرار می دهند و از این طریق بین عموم مردم شناخته می شوند.

برای شناخته شدن یک برند شخصی کارهایی از قبیل: داشتن وب سایت شخصی، فعالیت در شبکه های اجتماعی، برگزاری سمینارها، مصاحبه و نوشتن مقالات و … لازم می باشد.

ثبت برند مشابه

براساس قوانین ثبتی کشور ثبت برند مشابه یک امر غیرممکن می باشد، نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورها نیز اینگونه می باشد. ثبت برند مشابه به منزله ی سوء استفاده از آن برند می باشد و پیگرد قانونی دارد.

هدف از ثبت برند چیست؟

زمانی که شرکتی شروع به کار می کند. باید نامی را برای خود انتخاب کند تا به وسیله آن فعالیت و کارهای شرکت را از سایر شرکت ها جدا کند. در واقع هر شرکت برای اینکه فعالیت خود را از دیگر شرکت ها متمایز کند یک برند و یا یک علامت را انتخاب کرده تا بدان وسیله بتواند شناخته شود و آن را به ثبت می رساند.

وقتی که یک آرم، نماد و یا برندی ثبت شود، مراجع قانونی از آن محافظت کرده و آن شرکت نیز موظف به پرداخت مبلغی برای انحصاری بودن آن برند است. این گواهی ثبت 10 ساله و قابل تمدید می باشد.

این قانون جهانی است و در همه کشورها روند به همین منوال است تا از هرج و مرج و تشابه محصولات و نام ها جلوگیری شود. مدارک مربوط به ثبت برند و یا تمدید اطلاعات در دفاتر ملی و یا ناحیه ای نگه داری می شود.

شرکت ها و برندها نباید در کشورهای مختلف، نام های متفاوتی را به ثبت برسانند، هر برند باید متعلق به یک شرکت مشخص و معین باشد.
برای جلوگیری از این اتفاق یک نظام بین المللی به نام WIPO در ژنو تاسیس شده است که دارای دو عهد نامه می باشد و از اینکه برند شما در چند کشور ثبت گردد جلوگیری می شود.

ثبت علامت تجاری چیست؟

نکات مهم ثبت برند شرکت

*علامت تجاری قابل انتقال است. برای ثبت برند یک شرکت باید آرم یا نماد شرکت، رنگ سازمانی، طرح سه بعدی آن شرکت در درخواست شما درج شود.

*آرم منتخب نباید با موازین اجتماعی واخلاقی تضادی داشته باشد. در واقع برند یک شرکت نماد خدمت و فعالیتی است که در آن شرکت انجام می شود و شرکت قصد ارائه آن به مردم را دارد.

*این نماد برای حفاظت از هر گونه سوء استفاده ای به ثبت می رسد و منحصرا متعلق بدان شرکت است.

*بعد از ثبت برند، گواهی به مدت 10 سال اعتبار دارد و بعد از ده سال باید مجددا به تمدید اعتبار آن پرداخت و اگر قصد واگذاری برند به شرکت یا شخص دیگری دارید باید این هدف به صورت قانونی و مراجع ذی صلاح انجام شود.

هر گاه بخواهید نام یا برندی فارسی به ثبت برسانید باید مجوزی را به اداره ثبت کشوری، منطقه ای ارائه دهید مبنی بر اینکه فعالیتی مرتبط با آن برند را انجام می دهید که برای ثبت برند شرکت، اساسنامه شرکت، مجوز مورد بحث می باشد.

خصوصیات یک برند خوب چیست؟

برندسازی و ثبت برند، نخستین گام برای معرفی شرکت و نیز تبلیغات در جامعه است. برندسازی از مهم ترین نکات برای جذب مشتری و نیز ایجاد یک بازار مناسب برای عرضه آن برند است. وقتی که یک شرکت در بین عموم مقبولیت داشته باشد، سطح انتظارات مردم نیز نسبت بدان افزایش خواهد یافت.

یعنی با برند شدن و معروف شدن یک شرکت، سطح انتظارات مردم نیز بالا خواهد رفت و مردم با خرید آن برند و حمایت از آن، انتظار کیفیت بالا و خطرپذیری پایین تری را متصور هستند و تصمیم دارند که مسئولیت کیفیت و خطری پذیری را به عهدی تولیدکننده بگذارند.

در این حالت با جلب اعتماد مردم می توان اسم یا نمادی را که انتخاب کرده اند را به برندی معتبر و قابل اطمینان تبدیل کنند و البته که این برند نیز در قبال مردم و اعتماد مردم مسئول است.

مراحل ثبت برند

 •  انتخاب علامت تجاری و یا نام برند

در ابتدا باید نامی انتخاب کنید که بین مشتریان و یا در بازار با آن شناخته شوید. پس به دنبال نامی باشید که محدودیت در ثبت نداشته باشد و همچنین قبلا ثبت نشده باشد.

 • استعلام از (قابلیت) ثبت برند

قبل از هر چیزی باید مطمئن شوید که لوگو، علامت تجاری و یا برندی که قصد ثبت آن را دارید قبلا ثبت نشده باشد. در غیر اینصورت شما نمی توانید آن لوگو، علامت تجاری و یا برند را ثبت کنید.

بنابرین بهتر است قبل از هر اقدامی استعلام برند انتخابی خود را انجام دهید. چرا که در صورت شباهت نام منتخب و عدم تایید آن وقت، هزینه و انرژی خود را به هدر داده اید.

 • تکمیل پرونده و مدارک

پس از انتخاب اسم مناسب و استعلام از عدم ثبت آن، پروسه و فرایند ثبت برند آغاز می شود، بدین ترتیب که در وب سایت مالکیت معنوی کشور وارد شده و در آن جا اقدام اولیه برای ثبت نام را انجام داده و مشخصات خود را ثبت می کنید.

خصوصیات یک برند خوب چیست؟

 •  ثبت کردن اظهار نامه علامت تجاری

بعد از ثبت نام در سایت مالکیت معنوی، برای تایید حساب خود لازم است که دفترخانه اسناد رسمی، گواهی امضا دریافت کنید و آن را در سایت بارگذاری نمایید تا بتوانید نام کاربری و کلمه عبور و کد شناسایی را دریافت کنید. این اطلاعات که انحصاری می باشد را کد شناسایی در ثبت برند می نامند.

بعد از اینکه حساب کاربری شما تایید شد اظهارنامه برند را ثبت کرده و مدارکی از جمله:

 1. کپی شناسنامه
 2. کپی کارت ملی
 3. جواز فعالیت
 4. نمونه برند پیشنهادی در سایز 6*6 سانتی متر

را در سیستم آپلود کنید. شایان ذکر است که اگر نام برند به زبان لاتین باشد باید کارت بازرگانی خود را نیز با بقیه مدارک آپلود کنید.

بعد از بررسی اظهارنامه ی ثبت شده ی شما، سه تن از کارشناسان به نوبت آن را بررسی می کنند و در صورت تایید پیامک آن برای شما ارسال خواهد شد.
به علت حجم و تعداد بالای پرونده های موجود، این روند حدود 10 الی 30 روز به طول خواهد انجامید.

 •  پرداخت هزینه های اظهارنامه

جهت ثبت اظهارنامه باید در ابتدا هزینه های مربوط بدان را پرداخت نمایید تا پروسه بررسی پرونده آغاز شود. در صورت فراموش کردن نام کاربری و کلمه عبور می توانید مجددا به سایت مالکیت معنوی مراجعه و با وارد کردن مجدد اطلاعات فرم، نام کاربری و کلمه عبور خود را مجدد دریافت نمایید.

 • آگهی تقاضای ثبت برند در روزنامه رسمی باید چاپ شود

اظهارنامه شما به مدت 10 الی 15 روز مورد بررسی قرار می گیرد و اگر که ثبت برند مشکلی نداشته باشد، درخواست ثبت به روزنامه رسمی داده شده و پس از پرداخت هزینه آگهی درخواست ثبت در روزنامه رسمی، آگهی چاپ شده و به آدرس شما ارسال می گردد. این پروسه حدود یک هفته طول می کشد.

چاپ آگهی درخواست برند بدین معنا است که اشخاص حقیقی یا حقوقی که اعتراضی نسبت به ثبت برند شما دارند نسبت به اعلام اعتراض خود اقدام نمایند.

در قانون تجارت به مدت یک ماه به این منظور فرصت داده شده است و اگر بعد از این مدت هیچ اعتراضی از جانب اشخاص حقیقی و حقوقی ثبت نگردید، می توانید با در اختیار داشتن اصل مدارک به اداره ثبت برند رفته و اقدام به ثبت کنید.

در صورتی که واریز هزینه های مربوط به چاپ آگهی نوبت اول در روزنامه رسمی پردخت شود، آگهی بعد از یک هفته به چاپ می رسد و همان طور که گفته شد یک زمان 30 روزه ای برای اعتراض اشخاص حقیقی و حقوقی در نظر گرفته شده است.

چرا که در صورت اعتراض به ثبت برند، برند پیشنهاد شده مجدد مورد کارشناسی قرار خواهد گرفت و در غیر اینصورت، پیامی مبنی بر بلامانع بودن ثبت برند دریافت خواهید کرد.

نکته مهم:

این است که آگهی تقاضای ثبت برند باید در روزنامه رسمی چاپ شود نه آگهی ثبت برند.

 ثبت کردن اظهار نامه علامت تجاری

 • مراجعه حضوری به اداره مالکیت

پس از دریافت پیامک تایید مبنی بر بلامانع بودن ثبت برند، باید به صورت حضوری به اداره مالکیت معنوی مراجعه کرده و اقدامات اولیه برا تشکیل پرونده را انجام دهید.
در این مرحله تمام مدارکی که زمان ثبت آنلاین در سایت آپلود کرده بودید را، اعم از اصل و کپی برابر اصل شده باید در پرونده قرار دهید.

 •  پرداخت حق ثبت برند

پس از طی مراحل گذشته اعم از بلامانع بودن ثبت برند و نیز تحویل اصل مدارک و یا کپی برابر اصل آن، ثبت برند در سامانه از طرف شما بلامانع خواهد بود و لازم است که حق ثبت برند را پرداخت کنید.

 • آگهی رسمی ثبت برند در روزنامه رسمی نوبت دوم

بعد از اتمام تمام مراحل و پرداخت حق ثبت در سامانه مالکیت معنوی، برند ثبت شده برای شما خواهد بود ولی لازم است که عموم مردم از این موضوع اطلاع داشته باشند.

بدین جهت برای بار دوم مقتضی است که هزینه چاپ آگهی رسمی ثبت برند در روزنامه رسمی کشور را پرداخت نمایید و اطلاع دهید که این برند، بدین نام در سامانه ثبت شده است.

 •  تحویل گواهی ثبت برند

زمانی که نوبت دوم آگهی شما در روزنامه به چاپ رسید هر دو نسخه ی نوبت اول و دوم را به همراه اظهارنامه ثبت برند و نمونه برند (6*6) به اداره ی مالکیت معنوی تحویل دهید و با ارائه رسید تحویل مدارک، گواهی برند ثبت شده را دریافت نمایید. اعتبار گواهی ثبت برند 10 ساله است.

مدارک لازم جهت ثبت برند

مدارک ثبت برند برای اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت است و در ذیل هر کدام را به تفصیل خواهیم گفت:

مدارک لازم برای اشخاص حقیقی

 1. کپی برابر اصل شده شناسنامه شخص حقیقی
 2. کپی برابر اصل شده کارت ملی شخص حقیقی
 3.  کپی برابر اصل شده مجوز فعالیت
 4.  کپی برابر اصل کارت بازرگانی (در صورت لاتین بودن برند پیشنهاد شده)
 5. اطلاعاتی ار قبیل کد پستی، آدرس، آدرس الکتریکی، شماره تلفن ثابت و نیز شماره تلفن همراه شخص حقیقی.

مدارک لازم برای اشخاص حقوقی

 1. کپی برابر اصل شده شناسنامه تمام اشخاص اعم از سهامداران و یا شرکا و مدیران که حق امضا در شرکت را دارند.
 2. کپی برابر اصل شده کارت ملی تمام اشخاص اعم از سهامداران و یا شرکا و مدیران که حق امضا در شرکت را دارند.
 3. کپی برابر اصل شده مجوز فعالیت
 4. کپی برابر اصل شده کارت بازرگانی
 5.  کپی روزنامه رسمی با آگهی چاپ شده شرکت
 6. کپی روزنامه رسمی همراه با آخرین تغییرات شرکت
 7. اطلاعاتی مانند شماره تماس همراه، تلفن ثابت، نشانی، کد پستی، آدرس ایمیل افرادی که حق امضا در شرکت را دارند.

مدارک لازم جهت ثبت برند

چه برندهای قابلیت ثبت ندارند؟

تعدادی از برندها هستند که برای آن ها مجوز ثبت صادر نمی شود و اغلب دارای ایرادات ذیل هستند که به تعدادی از آنان اشاره می کنیم.

برندی که از علائم رسمی کشور استفاده کرده باشد، مانند نشان نیروی انتظامی، نماد پرچم ایران با علامت مخصوص جمهوری اسلامی ایران و …

 1.  برندهایی که قبلا ثبت شده اند.
 2.  برندهایی که نام آن ها برخلاف نظم جامعه یا عفت عمومی است.
 3.  برندهایی که در آن کلماتی منسوب به ایران داشته باشد مثل انقلاب، دولت و …
 4.  برندهایی که عبارات موجود در آن به صورت کلی یا عمومی باشد مثل پارچه، شیشه و …
 5.  برندهایی که از نظر متمایز بودن قدرت و توانایی کافی نداشته باشند.

در صورتی که مدارک کامل باشد و ثبت آنلاین در سامانه آسان ثبت شده باشد، حدود 15 روز کاری پس از پرداخت، زمان مورد نیاز برای صدور جواز تاسیس است.

جواز تاسیس برای ثبت برند

در صورتی اشخاص حقوقی بخواهند ثبت برند انجام دهند داشتن جواز تاسیس برای آنها الزامی می باشد. یعنی علاوه بر ارائه ی مدارک هویتی مجوزهای خود را نیز باید ارائه نماید.

مدارک لازم جهت اخذ جواز تاسیس اشخاص حقوقی

 • شناسنامه و کارت ملی و کارت پایان خدمت مدیران، سهامداران و یا شرکا که حق امضا دارند.
 •  اساسنامه، شرکت نامه، تقاضانامه و اظهارنامه ثبت بر حسب نوع شرکت
 • روزنامه رسمی و آخرین تغییرات هیئت مدیره

مدارک لازم جهت اخذ جواز تاسیس اشخاص حقیقی

 • شناسنامه
 • کارت ملی
 • کارت پایان خدمت برای متولدین بعد از سال 1337

جواز تاسیس برای ثبت برند

سخن پایانی

با تمام موارد فوق، بهتر است برای ثبت برند به موسسات حقوقی مراجعه نمایید. موسسه حقوقی حامیان عدالت امکانات مختلفی را برای ثبت برند، ثبت شرکت و … فراهم نموده است. پس هم اکنون می توانید برای ثبت برند خود با موسسه حقوقی حامیان عدالت تماس بگیرید.

سوالات متداول حقوقی

مدت اعتبار یک برند ثبت شده چند سال است؟

برند شما پس از اینکه به ثبت رسید 10 سال اعتبار دارد و قابل تمدید نیز می باشد.

ثبت برند برای فعالیت تجاری اجباری است؟

در حالت کلی ثبت برند اختیاری است مگر برای چند مورد از شرکت ها، مانند: مواد غذایی، نوشیدنی های گازدار و شرکت های دارویی

جواز تاسیس برای ثبت برند تجاری برای اشخاص حقوقی اجباری است؟

بله، جواز تاسیس برای اشخاص حقوقی الزامی می باشد.

پروسه ی کلی ثبت برند چند روزه انجام می شود؟

بطور کلی، پروسه ی ثبت نام، انتشار آگهی اول و دوم و … حدود سه ماه زمان خواهد برد.

هزینه ی ثبت برند چقدر است؟

هزینه ی ثبت برند 3 میلیون تومان می باشد. موسسه ی حامیان عدالت در جشنواره ی زمستانی خود ثبت برند را با مبلغ 1.999 تومان انجام خواهد داد. این فرصت ویژه ی ما را از دست ندهید.

آیا می توان به صورت آنلاین ثبت برند را انجام داد یا نه؟

بله، در حال حاضر موسسه حقوقی حامیان عدالت این امکان را فراهم کرده است که متقاضیان به صورت آنلاین درخواست خود را ثبت کرده و بدون مراجعه حضوری فرایند ثبت برند خود را دنبال کنند. برای این منظور وارد صفحه فرم ثبت برند شده و اقدام به ثبت نام نمایید.