استعلام برند | استعلام از قوه قضاییه

استعلام از قوه قضاییه

بعد از انتخاب اسم برند مهمترین کاری که باید انجام شود ثبت آن در مراجع قانونی است. برای اینکار ابتدا باید استعلام بگیرید تا متوجه شوید که نام مورد نظر شما قبلا توسط دیگران ثبت نشده باشد . چرا که در این صورت شما قادر به ثبت آن نخواهید بود.

همچنین پس از ثبت برند خود، دیگران نیز قادر نخواهند بود که برندی با آن نام و یا مشابه در زمینه فعالیت شما ثبت نمایند. استعلام برند احتیاج به صرف هزینه ای ندارد ولی کمی تجربه و آشنایی با فرآیندهای آن لازم است. البته در نظر داشته باشید که اگر پس از استعلام گرفتن نام مشابهی پیدا نشد به این معنی نمی باشد که نام پیشنهادی شما قطعا شرایط ثبت شدن را دارد.

بنابراین باید به این موضوع دقت کنید که تمام علائم و برندهای تجاری در سازمان ثبت اسناد کشور به ثبت می رسند و در واقع یک مرجع جامع برای تشخیص تکراری بودن علامت تجاری وجود دارد. تمامی افراد به راحتی در مدت زمان کوتاهی می توانند از آن استفاده نمایند و استعلام برند خود را دریافت کنند.

استعلام ثبت برند

چطور از قوه ی قضاییه استعلام برند بگیریم؟

در استعلام برند مالکیت اسامی که قبلا ثبت شده اند مشخص می شود. در واقع قبل از اقدام به ثبت نمودن برند خود باید این استعلام را گرفته باشید تا متوجه شوید قبل از شما کسی این برند را به نام خود ثبت نکرده باشد.
استعلام نمودن برند کمک می کند تا وقت و انرژی شما صرف فرآیند ثبت نمودن آن نشود. چرا که اگر شما برای ثبت برندی که قبلا به ثبت رسیده است اقدام نمایید وارد پروسه سازمان ثبت خواهید شد. مدت زمان زیادی را از دست خواهید داد و در نهایت متوجه می شوید که آن برند قبلا ثبت گردیده است و موجب اتلاف زمان و هزینه شما می گردد.

چطور از قوه ی قضاییه استعلام برند بگیریم؟

استعلام برندهای ثبت شده در ایران

مطابق بند الف ماده 30 قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری، در تعریف علائم تجاری این طور آمده است که “علامت یعنی هر نشان قابل رویتی که بتواند خدمت یا کالایی که اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم تفکیک کند”.
بنابراین برند یا همانطور که در متن قانون آمده باید شامل تصاویر، حروف، اعداد و غیره باشد که بر روی کالا یا خدمات ارائه شده توسط یک شخص اعم از شخص حقیقی یا حقوقی، قرار داده می شود. استفاده از برند کالا یا خدمت را از نمونه های مشابه متمایز می نماید.

  1. هنگامی که از اسم برند پیشنهادی خود استعلام می گیرید در واقع نتیجه ی آن بصورت بلی یا خیر نیست، بلکه نتیجه بصورت درصدی به شما اعلام خواهد که چند درصد تشابه با برندهای موجود وجود دارد.
  2. بنابراین اگر در انتخاب نام برند خود خلاقیت داشته و به دنبال ایده گرفتن از دیگر رقبا نباشید درصد مشابهت برند شما با دیگران پایین می آید و همچنین پروسه ثبتی آن کوتاه تر خواهد شد.

استعلام برندهای ثبت شده در ایران

سایت استعلام ثبت برند تجاری

استعلام برند از طریق سایت مالکیت معنوی کار پیچیده ای نیست و برای این کار احتیاج به تخصص یا دانش خاصی نمی باشد. در نهایت این استعلام اطمینان کافی جهت اقدام به ثبت برند را به شما می دهد.

  • استعلام برند از سایت های مرکز مالکیت معنوی قوه قضاییه و روزنامه رسمی امکان پذیر می باشد.
  • برای استعلام از سایت قوه قضاییه ابتدا وارد سایت iripo.ssaa.ir شوید.
  • با کلیک بر روی سربرگ ( میز خدمات الکترونیک ) وارد منو ( ثبت علایم ) شده و از این منو، قسمت ( جست و جو در بانک اطلاعاتی ) را انتخاب نمایید.
  • در قسمت جستجو و استعلام علائم تجاری در کادر های نمایش داده شده اطلاعاتی که از شما خواسته شده را تکمیل نمایید. پس از وارد کردن کد امنیتی خواسته شده دکمه جست و جو را کلیک نمایید.
  • چنان چه علامت تجاری مد نظر شما قبلا توسط دیگران ثبت شده باشد در انتهای فرم برای شما قابل مشاهده خواهد بود. در غیر این صورت پیام (این جست و جو شامل نتایج نمی باشد) به شما نمایش داده می شد. این پیام به این معنی می باشد که شما قادر به ثبت برند فوق هستید.

سایت استعلام ثبت برند تجاری

 سوالات متداول

آیا استعلام برند هزینه دارد؟

خیر، استعلام برند هیچگونه هزینه ای ندارد و کاملا رایگان انجام می شود.

آیا استعلام برند را شخصا می توانیم انجام دهیم؟

بله، استعلام برند را می توانید شخصا خودتان نیز انجام دهید.

آیا می توانیم به صورت آنلاین برای ثبت برند نیز اقدام کنیم؟

بله، وقتی شما از طریق وب سایت مالکیت معنوی اسم مربوط به برند را بررسی کردید قادر به ثبت برند نمایید. در این بین موسسه حقوقی حامیان عدالت به صورت آنلاین به شما این امکان را داده که با وارد کردن اطلاعات خود در فرم ثبت برند فرایند ثبت را به صورت آنلاین و غیر حضوری انجام دهید.

از چه طریق می توانیم استعلام برند را انجام دهیم؟

برای استعلام نام برند خود می توانید با موسسه ی حامیان عدالت تماس بگیرید و یا به سایت مالکیت معنوی مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس