انحلال شرکت چیست؟

انحلال شرکت چیست؟

انحلال شرکت چیست؟ برای اینکه به این سوال پاسخ درستی دهیم باید به بررسی برخی از موارد بپردازیم. زمانی که در مورد یک شرکت به موضوع انحلال آن می‌رسند یعنی عمر شرکت به پایان رسیده است.

بعد از اتمام عمر یک شرکت فرایندهای قانونی و خاصی باید انجام شود. از جمله این موارد می‌توان به پرداخت بدهی طلبکارها، تقسیم کردن سود در بین شرکا و … اشاره نمود.

این انحلال گاهی با مرگ یک شخص ایجاد می‌شود. در بعضی موارد ممکن است خود صاحب شرکت درخواست انحلال را داشته باشد. برای آشنایی بیشتر با این موارد در این مقاله ما را همراهی کنید.

انحلال شرکت چیست؟

انحلال شرکت چیست؟

همان گونه که گفته شد انحلال شرکت به معنای تمام شدن فعالیت شرکت است. ولی برای بیان این موضوع نمی‌توان به راحتی اقدام نمود. چرا که انحلال یک شرکت باید تابع یک سری قوانین و شرایط باشد.

حال این شرایط چیست و چگونه برای توقف فعالیت شرکت باید از آن استفاده کنیم. ما در این جا هستیم که به سوالات شما پاسخ گو باشیم. پس بهترین راه همراهی ما تا پایان مقاله است.

در ضمن اگر همچنان سوالی در ذهن شما باقی ماند می‌توانید با ما از طریق صفحه تماس با ما، به جواب سوالات خود دسترسی پیدا کنید.

انواع انحلال شرکت

برای اینکه انحلال شرکت تایید شود دو روش وجود دارد. یعنی انحلال از طریق دو روش انجام می شود. انحلال اجباری و انحلال اختیاری

در انحلال اجباری شما بدون توجه به نظر خود مجبور هستید تا شرایط را پذیرفته و شرکت را منحل نمایید.

ولی در انحلال اختیاری این شما و شرکا هستید که باید برای پا برجا ماندن شرکت تصمیم بگیرید. هر یک از این دو مورد در ادامه به صورت دقیق بیان می‌شود.

انواع انحلال شرکت

انحلال شرکت به صورت اجباری

در چه شرایطی انحلال شرکت به صورت اجباری انجام می‌شود؟

اتمام ماموریت: ممکن است شرکت شما برای یک برنامه خاصی غعالیت خود را آغاز کرده باشد. وقتی که بعد از مدت زمان مشخصی به نتیجه مورد نظر دست یافت. در این صورت نوسط افراد تاثیرگذار در شرکت، می توان برای منحل کردن شرکت تصمیم گرفت.

تاریخ انقضا و یا اتمام فعالیت شرکت: در حین شروع کار و ثبت شرکت شما یک تاریخی برای فعالیت دریافت می‌کنید. بعد از اینکه مدت زمان مورد نظر به پایان رسید. شرکت منحل شده و باید طبق قوانین انحلال آن اعلام شود.

بدهی های بالا: در برخی از مواقع داشتن بدهی های مالی زیاد باعث می‌شود تا کارفرما و مدیر شرکت اعلام ورشکستگی کرده و شرکت را منحل کند.

کم شدن شرکا: اگر افرادی که جز شرکای شرکت بودند کم کم از میان رفته و تنها یک شخص باقی بماند. در این صورت منحل شدن شرکت قطع است.

علت انحلال شرکت به صورت اختیاری

شرکت ها در شرایط مختلف با مشکلات زیادی رو به رو می‌شوند. این مشکلات می تواند با هم فکری شرکا رفع شود و در بعضی مواقع باعث منحل شدن شرکت شود.

زمانی که شرکت بدهی های زیادی داشته باشد و یا اینکه افراد زمان کافی و یا توان کافی برای اداره شرکت نداشته باشند اقدام به تصمیم گیری در مورد این موضوع می کنند.

انواع انحلال شرکت

به همین منظور توسط هیئت مدیره شخصی انتخاب می‌شود و با تنظیم صورتجلسه اختیار فعالیت های شرکت بعد از انحلال شرکت به او داده می‌شود. در ضمن مدارک به اداره ثبت شرکت ها ارسال شده و انحلال شرکت در روزنامه ها منتشر می‌شود. این امر باعث می‌شود که تمام افراد از منحل شدن شرکت مطلع شوند.

چگونگی درخواست انحلال شرکت

وقتی که شما تصمیم برای منحل کردن شرکت گرفتید حال باید با روش و چگونگی انجام فرایند آن آشنا باشید. وقتی که همه شرکا حاضر باشند باید اقدام به تنظیم صورتجلسه نمایند. این صورتجلسه به مدت 5 روز اعتبار دارد.

بعد از اینکه تمام مدارک به اداره ثبت شرکت ها ارسال شود هم اکنون باید به مدت 10 تا 15 روز کاری زمان بگذرد. بعد از این مدت اگر منحل شدن شرکت در روزنامه های کثیرالانتشار به ثبت رسید شرکت شما به صورت رسمی منحل شده است. در غیر این صورت همچنان انحلال شرکت انجام نشده است.

لازم است بعد از تمام مراحل، یک شخصی برای تمام فعالیت ها مثل بدهی ها، طلب ها و … تعیین شود. تا بتواند کارهای باقی مانده شرکت را انجام بدهد.

هر نوع شرکتی برای منحل شدن نیاز به مدارک خاص به خود را دارد. در ادامه به چند مورد اشاره می کنیم.

 مدارک مورد نیاز برای منحل کردن شرکت های مسئولیت محدود

 • ارائه صورتجلسه انحلال شرکت: در این صورتجلسه باید امضا تمام شرکا قید شده باشد.( اگر نصف سهام شرکت برای یکی از شرکا باشد، تصمیم گیری تنها یک شخص کافی است.)
 • کپی مدارک: باید تمام مدارک به استناد مدارک مدیر تصفیه اگر عضو شرکت نیست به اداره ثبت شرکت ها ارسال شود.
 • ارائه نمودن اصل آخرین روزنامه منتشر شده
 • ارائه نمودن اصل دعوتنامه ارسال شده برای شرکا

 مدارک مورد نیاز برای منحل کردن شرکت های مسئولیت محدود

مدارک مورد نیاز برای منحل کردن شرکت سهامی خاص

 • اراده کردن اصل صورتجلسه امضا شده توسط تمام شرکا
 • تحویل دادن مدارک از جمله کپی شناسامه؛در ضمن اگر مدیر صفیه از شرکا نیست مدارک او نیز ارسال شود.
 • ارائه کردن اصل روزنامه رسمی که آگهی شرکت فوق در آن ثبت شده است.
 • ارائه اصل آگهی منتشر شده در روزنامه های کثیر الانتشار برای دعوات شرکا

مدارک منحل کردن شرکت تضامنی

 • ارائه کردن صورتجلسه منحل کردن شرکت با امضا شرکا و مدیر تصفیه
 • ارائه و ارسال کردن مدارک تمام افراد و مدیر تصفیه
 • ارسال اسناد ثبت شرکت به اداره ثبت شرکت ها

 مدارک مورد نیاز برای منحل کردن شرکت های مسئولیت محدود

نکته:

باید توجه داشته باشید در این نوع شرکت ها؛ یعنی شرکت تضامنی، تا زمانی که بدهی طلبکاران پرداخت نشده باشد نمی توان اموال را تقسیم نمود.

حرف آخر

وقتی که با سوال ” انحلال شرکت چیست؟ ” تعجب نکنید. چرا که این کار یک فرایند زمان بر بوده و تایم مشخصی را نیاز دارد. از این رو پیشنهاد می‌کنیم قبل از هر اقدامی با یک مشاوره حقوقی صحبت کنید.

اگر شما قصد دارید که برای منحل کردن شرکت اقدام نمایید، پیشنهاد می‌کنیم با موسسه حقوقی حامیان عدالت تماس گرفته و در صورت نیاز مدارک را برای آن ها ارسال نمایید. در ضمن می توانید از طریق وب سایت اینترنتی این موسسه نیز اقدام به دریافت توضیحات کامل تری نمایید.

سوالات متداول

انحلال شرکت چیست؟

وقتی که شما به همراه شرکا تصمیم می‌گیرید که فعالیت شرکت را به اتمام برسانید و بعد از گذراندن مراحل مختلف اعلام شود که شرکت منحل شده است. در این صورت انحلال شرکت انجام شده است.

چرا باید برای انحلال شرکت اقدام کنیم؟

زمانی رخ می‌دهد که شما باید اجبارا اقدام به انحلال شرکت نمایید. اگر شرکا شرکت را ترک کنند، اگر فعالیت شرکت تمام شده باشد، اگر مدت زمان شرکت به اتمام رسیده باشد و … باعث منحل شده شرکت به صورت اجباری است.

ولی برخی اتفاقات باعث می‌شود که افراد به صورت اختیاری اقدام به منحل کردن شرکت نمایند. از جمله می‌توان به ورشکستگی شرکت اشاره نمود.

چقدر زمان برای ارائه صورتجلسه انحلال شرکت داریم؟

شما بعد از ثبت و تنظیم صورتجلسه تنها 5 روز زمان دارید تا آن را به همراه مدارک برای اداره ثبت شرکت ها ارسال کنید.

برای اینکه فعالیت ها، بدهی ها و ... شرکت بعد از انحلال انجام شود چه باید کرد؟

شما برای این کار می‌توانید از مدیر تصفیه کمک بگیرید. این مدیر می‌تواند از بین شرکا انتخاب شود و یا اینکه یک شخص از بیرون شرکت را برای این امر انتخاب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس