وکیل پایه یک دادگستری و وکالت


 
وکیل پایه یک دادگستری و وکالت:


 
وکیل و وكالت در ایران سابقه 90 ساله دارد و سابقه استقلال وکیل و كانون‌ وكلا در ایران بیش از 50 سال است در حالیكه در تركیه 150 سال و در كویت حدود 52 سال است و سابقه استقلال كانون‌ وكلا در ایران در مقایسه با این كشورها زیاد نیست.
یکی از آسیب های جدی در امر قضایی قائل نشدن حق دفاع برای مردم می باشد هرچند در اصل 35 قانون اساسی این حق برای مردم تعیین شده است و همه مردم حق داشتن وکیل پایه یک دادگستری را دارند مگر در موارد خاص که قانون منع کرده است  و همچنین با تاكید بر این‌كه هم اكنون امر وكالت وکیل پایه یک دادکستری در ایران تا حدودی در حال نزدیك شدن به استانداردهای جهانی است، هم اكنون در امور كیفری عدم حضور وکیل پایه یک دادگستری در مراحل تحقیق همچنان باقی است در حالیكه این مشكل با قانون اساسی تعارض دارد.
یکی دیگر از آسیب ها توقع بی جا از وکیل پایه یک دادگستری میباشد . وکیل پایه یک دادگستری فقط باید امر دفاع را انجام دهد و نباید کار به شخصیت مجرم داشته باشد زیرا وکیل پایه یک دادگستری از خود متهم دفاع می کند نه از جرم او ولی متاسفانه برخی از وکیل ها به دلیلی که از آنها سوال نشود که چرا وکالت مجرم های خاص را پذیرفته است از این کار ممانعت می نمایند.
عدم شباهت فرهنگ وكالت در جامعه ما در مقایسه با جوامع دیگر مشكل دیگر این نهاد است چرا كه مردم در سراسر ایران با فواید حضور وكیل پایه یک دادگستری آگاه نیستند و این آسیب بزرگی به نهاد وكالت وارد می‌كند.
در گذشته سه دانشکده حقوق در ایران وجود داشت که سالیانه 200 نفر وکیل خروجی داشت در حالی که امروزه 18 دانشکده با خروجی چهار هزار و پانصد نفر وکیل فعالیت می کنند که این خود مشکل تورم وکیل پایه یک دادگستری را فراهم ساخته است  
آسیب دیگر توهماتی است كه در جامعه به وکیل پایه یک دادگستری  وجود دارد كه یكی از این توهمات، توهم ثروت است زیرا در سال‌های اخیر برخی از وکیل ها ازطریق كار وكالت و نه خود وكالت ثروتی به هم زده‌اند و این باعث ایجاد توهم ثروت زا بودن امر وكالت وکیل در بین فارغ التحصیلان و روی آوری آنها به این حرفه شده است.
توهم بعدی توهم مخالفت است كه در مورد اپوزیسیون كانون‌های وكلا وجود دارد در حالی كه دیدگاه هر وكیل پایه یک دادگستری به خود او بر می‌گردد و ربطی به كانون های وكلا ندارد هرچند آدم كار كشته‌ و با تجربه هیچگاه كار به كار سیاست ندارد چرا كه وكیل پایه یک دادگستری مجری قانون و منتقد قانون است و می‌تواند از قانون مصوب انتقاد كند و سعی بر تعدیل آن داشته باشد و این در حوزه اپوزیسیون نمی گنجد.
آخرین آسیب بیرونی سوء تعبیرازاستقلال كانون وكلاست در حالیكه آنچه كه مورد نظر كانون‌های وكلاست استقلال از تشكیلات قضایی است چرا كه اگر وكیل پایه یک دادگستری و قاضی از یك جا مجوز بگیرند انحراف پیش می‌آید.
بیكاری و كم كاری وكیل از دیگر آسیبهای وارد بر نهاد وكالت می باشد که این موضوع به زیاد بودن وکیل ها و کانونهای وکلا مربوط نمی شود بلکه باید وزارتخانه هایی مثل وزارت علوم جوابگو باشد.
می توان تخصصی نشدن امر وکیل و وكالت در ایران  را آسیب دیگر نهاد وكالت برشمرد .
جواب اینکه آیا قرار است کانونهای وکلا با آیین نامه قوه قضاییه دولتی می شوند یا خیر را می توان اینگونه داد که با اجرایی شدن این آیین نامه استقلال کانون از طرق مختلف کم خواهد شد و همچنین غیر قابل اجرا بودن آن این آیین نامه در حال حاضر در حالت تعلیق قرار گرفته است.
اختیاری بودن وکالت در امور مدنی با توجه به عدم شیاع فرهنگ وکالت در ایران لطمه به امر وکالت و دادرسی وارد آورده است .
 
یکی دیگر از مشکلاتی که عدم شیاع فرهنگ وکالت در ایران بوجود آورده است اجرایی نشدن طرح وکیل خانواده است که عملی شدن این طرح به نظر نهایی خانواده و احساس نیاز آنها به وکیل پایه یک دادگستری می باشد.
 
دیگر مقالات مرتبط:
وکیل
وکیل مجرب
انتخاب وکیل و وکالت
وکیل پایه یک دادگستری
وکیل معاضدتی
وکیل خوب
آنچه درمورد وکیل و وکالت باید بدانید
شرایط وکیل دادگستری
عوامل موفقیت وکیل در پرونده، شرط نتیجه، وعده ی صدور حکم
 
 

پیوندها

اطلاعات

حساب کاربری من

خدمات مشتریان

تماس با ما